A körmök lakkozása napjainkban a megjelenés szerves részét képezi. A színek, a formák és a minták kavalkádjának ma már csak a jó ízlés és a pénztárca szabhat határt, de nem volt ez mindig így. Sipos Zsolt s.i.zs.o.by style írása
Halálbüntetés járt a díszes körmökért az ősi kínai birodalomban: a gőgös császárok szigorúan az uralkodói kiváltságok közé sorolták az arany- és ezüstporral meghintett, kövekkel kirakott hosszúra megnövesztett körmöket.
A megnövesztett karmokat aranytokok mellett személyzet védte, amely etette és öltöztette urát, nehogy körömtörést szenvedjen. De státusszimbólumként kezelték az ügyet a hosszú arany körmöket viselő egyiptomi fáraók is, akik fenséges nőiknek fenntartották az erős árnyalatokat. Így Nefertiti királynő a rubinvörös, Kleopátra a mélyvörös kizárólagos tulajdonosa volt.
A körömkultusz hosszú évszázadokon át kétnemű műfaj maradt. A csatába ügető római katonák bárányvérrel azonos színűre festett ajakkal és körömmel indítottak összehangolt támadást. A 18-19. században a prüdéria a színes körmök ellensége. Szemfényvesztésre hivatkozva az angol parlament a házasság törlését ajánlotta annak a férfinak, akinek hitveséről kiderült, hogy mesterséges színezékkel, műfogakkal vagy jól sikerült parókával leplezte különféle testtájai esztétikai hiányosságait.
De aztán jött Hollywood! Az autóipar Hollywooddal karöltve végső csapást mért a visszafogottságra. A vegykonyhákban finomított autófény a természetes alapú színek egyhangúsága után a szivárvány összes árnyalatát körömkompatibilissé tette, a filmsztárok pedig tökéletes hordozófelületnek bizonyultak. Az időközben színessé vált filmvásznon megjelenő Rita Hayworth tűhegyesre reszelt, tűzpiros körmei azonnal utcai divatot teremtettek.
Az első modern kori műkörömnek, amelyet a notórius körömrágóknak fejlesztett ki fogászati alapanyagokból a harmincas években egy chicagói fogorvos, hasznát vette a tökéletességre törekvő filmvilág. A fáraók elefántcsont körömrátéte és a görög nők által favorizált, szabályos pisztáciahéjak utódja, a körömhegyre ragasztott emberi körömpótlék nem bizonyult túl megbízható megoldásnak. Nem úgy a műanyag verzió, amely tükörsima felületet és a ragacsok korszerűsödésével tartós kapcsolatot ígért. A köröm így a szemöldök fazonjának, a szem és a száj színének szentháromságával egyenértékű, egyre gyorsabban változó médiummá vált.
Ma már a körömstyle az önkifejezés divatteremtő mechanizmusának egyik alappillére, iparággá vált. A metroszexuális férfiak ma is festett körmökkel pompáznak, mint David Beckham, Harry Style vagy akár Zayn Malik.