A nyári kánikulában leginkább levenni, nem pedig felvenni kívánjuk a ruhákat. Viszont ha nem azon szerencsések táborát gyarapítjuk, akik épp a strandon vagy otthon vészelik át a forró napokat, akkor tartsunk szem előtt néhány munkahelyi öltözködési szabályt.
Örök igazság, hogy mikor mit viseljünk, az életkorunk, a testalkatunk és az ízlésünk mellett alapvetően az adott élethelyzetünk határozza meg. Bár a nyári hónapokra gondolva a legtöbben a lenge, könnyű ruhákra és lábbelikre (vagy esetleg azok hiányára) asszociálnak, általában óriási öngólhoz vezet, ha ugyanabban a szettben jelenünk meg a munkahelyünkön, mint egy fesztiválon vagy épp a strandra igyekezvén.
Munkahelyenként jelentős eltéréseket tapasztalhatunk a dolgozóktól megkívánt öltözet tekintetében. Ahol formaruhát vagy egyenruhát viselnek a munkatársak, ott minimális az egyéni mozgástér. Nagy melegben a munkaadók szoktak könnyítést engedélyezni, ezt általában csak olyan mértékig teszik, amely az adott hivatásrend arculatával még összeegyeztethető. Ha ilyen helyen dolgozunk, ügyeljünk arra, hogy az öltözetünk mindig tiszta és rendezett legyen. Ez különösen nagy kihívást jelenthet akkor, ha rosszul szellőző vagy nem klimatizált helyiségben kell tevékenykedni. Ilyenkor a napi több, jellemzően felsőruha váltás igazi ajándék lehet a viselőjének és a környezetének is.
Ahol nincs kötelezően követendő öltözeti elvárás, ott inkább a munka jellege és a betöltött pozíció határozza meg, hogy mit viseljünk. Ebben az esetben sokkal nagyobb a mozgásterünk, de ezzel együtt a hibás ruhaválasztás veszélye is komolyabban fenyeget.
Üzleti és hivatalos környezetben általában a ruhák anyagában érzékelhető a különbség. A vékonyabb, jól szellőző anyagból készült öltöny vagy hosszú nadrág inggel, zakóval, a kosztüm és a zárt lábbeli, valamint a hölgyeknél a harisnya viselete a külső időjárástól függetlenül nyáron is jelen van. Viszont természetesen ez akkor működik jól, ha ezt a körülmények is támogatják. Azaz klimatizált az autó, az iroda, és csupán minimális időt kell a szabadban tölteni. Praktikus ilyenkor több részből álló öltözetet választani, így könnyebben át tudjuk hidalni a hőmérsékletváltozás miatti kellemetlenségeket.
Ha nem dolgozunk annyira kiemelt pozícióban vagy a munkánk során nem gyakran találkozunk ügyfelekkel, még az sem jogosít fel arra, hogy túlságosan laza vagy hanyag öltözetben jelenjünk meg a munkahelyünkön. A strandpapucs, a forrónadrág vagy a túlságosan rövid szoknya, az erőteljesen dekoltált vagy épp áttetsző ruhák csak néhány speciális munkakörben preferáltak, egyébként nem tartoznak az általánosan elfogadott munkahelyi viseletek közé. Ne felejtsük el: az, hogy nem szólnak ránk, nem feltétlenül jelenti azt, hogy jó szemmel nézik az alulöltözöttséget, sőt! Egy, a munkahelyi szekrénybe bekészített zakó vagy blézer óriási segítség, ha hirtelen meg kell jelenni a főnöknél vagy egy váratlan megbeszélésen.
+ 1 gyakorlati jó tanács:
Ha elöl is nyitott cipőt, szandált vagy papucsot viselünk, soha ne húzzunk hozzá zoknit vagy harisnyát! Ez nem csak bután néz ki, de értelmetlen is, hiszen épp azt akadályozzuk meg vele, hogy szellőzzön a lábunk.