A tapintat a viselkedésnek egy nagyon nehezen megfogható összetevője, amelynek a puszta léte bearanyozhatja, a hiánya viszont pokollá teheti az emberek közötti kapcsolatokat.
Sokszor a legjobb szándéktól vezérelve, néha pedig puszta meggondolatlanságból követjük el az egyik legkomolyabb viselkedési hibát, amellyel nem csupán múló rossz érzéseket kelthetünk másokban, hanem hosszú távon akár tönkre is tehetjük az egyébként értékes emberi vagy üzleti kapcsolatainkat.
Vajon van-e, aki soha nem szembesült már azokkal a kérdésekkel, megjegyzésekkel, amelyek hallatán legszívesebben azonnal faképnél hagyta volna a beszélgető partnerét, de legalábbis a következő találkozást valahogy már nem várta olyan nagy szeretettel? A „Híztál.” „Fogytál?”, „Úúúristen, de rosszul nézel ki!”, „Mikor lesz esküvő/mikor jön a baba?”, „Képzeld, láttam az exedet a múlt héten valakivel…” kezdetű mondatok jó eséllyel még a rendkívül béketűrő embereknél is kivágják a biztosítékot. Akkor is, ha ők maguk tapintatosak, és kifelé nem mutatják, hogy adott esetben mennyire megbántotta őket a másik fél a kérdésével, megjegyzésével. Merthogy valószínűleg mindenre van magyarázat, csak koránt sem biztos, hogy azt a megkérdezett fél meg is kívánja osztani másokkal.
A legtöbb tapintatlanság általában éppen azokat sújtja, akikhez érzelmileg közelebb állunk. Hiszen, ahogyan a mondás is tartja, kivel legyen őszinte az ember, ha nem a szeretteivel. Csakhogy a kontroll nélküli, kíméletlen őszinteséggel, a számonkéréssel, a folyamatos kritizálással még a legjobb szándék ellenére is inkább bántunk, mint segítünk. Érdemes ezért meggondolni, hogy mit és hogyan mondunk a másiknak. Ha pedig már kicsúszott az a mondat, vegyük észre, hogy nem volt szerencsés, és váltsunk témát!
Nem csak kultúránként, de egyénenként is változik, hogy kinek mi a sok vagy az elég. Különösen így van ez azokkal, akiket egyáltalán nem vagy csak felületesen ismerünk. A társas kapcsolatainkban valóban jól kell ráérezni, hogy mi az, ami még belefér, és mi az, ami már nem. Ha ez nem az erősségünk, íme, néhány téma, amelyeket tudatosan elkerülve biztosan nem okozunk kellemetlen pillanatokat sem magunknak, sem másoknak:
- jövedelem, vagyoni helyzet firtatása
- egészségügyi problémák feszegetése
- eljegyzés, házasság, gyermekvállalás sürgetése
- negatív vélemény nyilvánítása mások étkezési szokásaival, életmódjával kapcsolatosan vagy a saját, nyilvánvalóan követendő és kiváló életmódunk túlzott mértékű ráerőltetése másokra
- vallási, politikai, szexuális preferenciák feltérképezése és kitárgyalása
Kalocsa Róza intelme a mai napig helyt álló: „Lehet, hogy öltözéked után fogadnak el, de okvetlenül összes szellemi tulajdonaidat visszatükröző tapintatos modorod szerint bocsátnak el.”