Cikksorozatunkban azokat a viselkedési szabályokat foglaljuk össze, amelyeknek a szem előtt tartása alapvetően biztonságosabbá, könnyebbé és elviselhetőbbé teszi ezt az időszakot. A második részben a vásárlással foglalkozunk.
Az elmúlt hetekben a koronavírus veszélyének árnyékában telnek a napjaink, amelyek – túlzás nélkül állíthatjuk – fenekestől felforgatták az eddig megszokott életvitelünket. Az eddig megszokott viselkedési normák helyére új, néhányaknak könnyebben, de sokak számára nehezen kivitelezhető, lemondásokkal és kompromisszumokkal járó, viszont mindenképp kiemelt figyelmet kívánó szabályok léptek életbe, amelyeknek a betartása mindannyiunk közös érdeke.
Távolságtartás
Kissé szokatlan új szabály, hogy sorban állás közben álljunk egymástól tisztes (legalább 1,5-2 méter) távolságban. Ne felejtsük ezt el azonban a bevásárlás során sem, amikor egy adott terméket le szeretnénk venni a polcról! Várjuk meg távolabb, amíg az ott álló vásárló tovább halad, és csak azután lépjünk oda! Ezzel együtt az is fontos, hogy az éppen vásárlók igyekezzenek tudatosan, nem a megszokott ráérősséggel válogatni a termékek között. S bár a járványhelyzettől függetlenül eddig is illetlenségnek számított összefogdosni és megnyomogatni a zöldségeket, gyümölcsöket és pékárukat, erre most fokozottan szükséges odafigyelni! Még az sem mentség, ha kesztyűt viselünk!
Mértéktartás
Az elmúlt időszak szomorú képei a kifosztott áruházi polcokról sokaknak hosszú időre beégtek az emlékezetébe. Fontos, hogy mindenki annyit vásároljon egy adott termékből, amennyit fel is fog használni, mert így egyrészt másoknak is jut, másrészt pedig megkíméljük magunkat a lejárt szavatosságú, de bontatlan termékek kidobásától, azaz a pazarlástól.
Praktikum – ne shoppingoljunk!
A vásárlás sokak életében eddig nem feltétlenül csak funkcionális szerepet játszott, de szabadidős tevékenységként, egyfajta kikapcsolódási lehetőségként is jelen volt. Ezt bizony most fel kell adni, és a közös családi vagy baráti shoppingolást érdemes egy személyes küldetéssé alakítani. Nyilván vannak helyzetek, amikor egy egyedülálló szülő kénytelen a gyermekét magával vinni, az egész családos vásárlás azonban most önmagunkkal és másokkal szemben is felelőtlenség.
Segítségnyújtás
Ha tehetjük, ajánljuk fel a segítségünket a bevásárlásban az arra rászorulóknak, kifejezetten az időseknek, betegeknek, a gyermeküket egyedül nevelőknek vagy éppen azoknak, akik a vírusveszély ellenére dolgoznak. A felajánlás azonban ne legyen tolakodó, és fogadjuk el, ha az adott személy nem akar élni vele!
Aki viszont elfogadja más segítségét, ne éljen vissza a gesztussal, gondolja át, hogy mire van szüksége, és ne hajszolja végeláthatatlan beszerző körutakba a segítő szándékú személyt!