Cikksorozatunkban azokat a viselkedési szabályokat foglaljuk össze, amelyeknek a szem előtt tartása alapvetően biztonságosabbá, könnyebbé és elviselhetőbbé teszi ezt az időszakot. Az első részben az üdvözléssel és a személyközi távolságokkal foglalkozunk.
Az elmúlt hetekben a koronavírus veszélyének árnyékában telnek a napjaink, amelyek – túlzás nélkül állíthatjuk – fenekestől felforgatták az eddigi életvitelünket. Az eddig megszokott viselkedési normák helyére új, néhányaknak könnyebben, de sokak számára nehezen kivitelezhető, lemondásokkal és kompromisszumokkal járó, viszont mindenképp kiemelt figyelmet kívánó szabályok léptek életbe, amelyeknek a betartása mindannyiunk közös érdeke.
Találkozás, üdvözlési formák
Az egyik legjelentősebb szükségszerű változtatás, amelyre fontos tudatosan figyelnünk: míg korábban a kézfogás, a puszi vagy az ölelés teljesen elfogadott üdvözlési formák voltak, most ezeknek gyakorlatilag a teljes mellőzését javasolják és kérik a szakemberek. Igyekezzünk hát kerülni most a fizikai érintkezést, és az üdvözléskor, bemutatkozáskor kéznyújtás helyett inkább fejbiccentéssel vagy akár egy finom meghajlással fejezzük ki tiszteletünket a másik iránt!
A személyközi távolságtartás növelése
A mindennapi élethelyzeteinkben alkalmazott személyközi távolságokat az emberi térhasználattal (proxemika) foglalkozó szakemberek zónákba sorolják. A 0-45 cm közötti intim zónánkba jó esetben csak az érzelmileg nagyon közel állók léphetnek be, a 45-120 cm közötti személyes zónánkban pedig a távolabbi ismerősök, munkatársak tartózkodhatnak, akiket valamilyen szinten ismerünk. A társadalmi zóna 120-360 cm között van, vagyis ideális esetben általában ezen a távolságon belül viseljük el jól a számunkra idegen emberek jelenlétét.
A jelenlegi helyzet azt kívánja meg tőlünk, hogy ezeket a zónákat jelentősen toljuk ki a személyes érintkezéskor, és még a velünk nem közös háztartásban élő családtagjainkkal és szeretteinkkel is bőven a személyes zónánkon kívül (legalább 1,5-2 méter távolságból) érintkezzünk. Ez talán az egyik legnehezebb új szabály, amelynek a betartása azonban elengedhetetlen a megelőzés érdekében.
A szakemberek szerint az is fontos, hogy az ismeretlenekkel pedig minimum 2 méter távolságot tartsunk. Ez talán kevésbé esik nehezünkre, de mindenképp figyelmet érdemel, vagyis tartsuk szem előtt a vásárláskor, sorban álláskor vagy épp a tömegközlekedési eszközök, mozgólépcsők, liftek használata során is!