A tüsszentés, az orrfújás, a köhögés, az ásítás, a böfögés vagy a szellentés azok a tevékenységek, amelyeket – még ha nem is valljuk be – legszívesebben háborítatlanul, csendes magányunkban gyakorolnánk… Viszont az élet szinte mindig közbeszól, és – különösen társaságban – „viselkedni” kell. De vajon a természetes folyamatokat lehet-e és hogyan illik kordában tartani?
Számos kultúrában az emberek Shrek bölcs mondását alkalmazzák, miszerint jobb kinn, mint benn. A biológiai megnyilvánulásoknak gyakorlatilag nem szabnak határt, egészségtelennek tartják a zsebkendő használatát, és annak, hogy az étel mennyire ízlett, harsány böfögéssel adnak hangot. Ez a viselkedés azok számára, akik más normarendszer szerint élnek, alapvetően fura, de akár visszataszító is lehet.
Ezzel szemben nálunk egészen mások a természetes testi megnyilvánulásokkal kapcsolatos viselkedési szabályok, és a jó modorhoz hozzátartozik ezeknek a kulturált kezelése is. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a természet törvénye ellen kell cselekednünk, és vissza kell tartani, ami kikívánkozik, sőt! Viszont az, hogy ezt hogyan tesszük vagy akár hogyan fogadjuk, az alapvető kulturáltság fokát mutatja.
Kovács Dórival és Pataki Szabival ezt a témát jártuk körül.