A kisbabák születése óriási öröm, amelyben a szülőkkel együtt sokan mások is szeretnének osztozni. Számos kérdés merül azonban fel, a babalátogatás időpontjának kiválasztásától a lehetséges ajándékokig.
A kisgyermek születését megelőző hónapok, a várandósság ideje alatt nem csupán a szülők, de az őket körülvevő környezet, a szűkebb és tágabb család, a barátok, a munkatársak vagy akár a szomszédok is izgatottak a baba érkezése miatt. Teljesen természetes hát, ha sokan közülük látni szeretnék a kis jövevényt. De vajon melyek azok a keretek, amelyeket ilyenkor is illik szem előtt tartani annak érdekében, hogy az örömbe ne vegyüljön üröm?
A kórházi látogatás
Ha kórházban születik a baba, akkor ott a szülést követően csak a legközelebbi hozzátartozóknak illik látogatást tenni, és csak a lehető legrövidebb ideig. Érdemes szem előtt tartani az édesanya állapotát. Ha fáradt, kimerült vagy fájdalmai vannak, akkor valószínűleg még a szívének legkedvesebb látogatókat is a háta közepére kívánja. Célszerű hát megkérdezni, hogy nem zavarjuk-e, és ha az a kérése, hogy inkább mellőzzük a látogatást, semmiképp se sértődjünk meg, tartsuk tiszteletben a döntését!
Otthon a baba – mikor láthatjuk már?
A szülők döntése, hogy mennyi idő után kívánják a babát látni kívánókat fogadni. Néhány valóban közeli hozzátartozó kivételével – akik szerencsés esetben segítséget nyújtanak az első napok és hetekben – az első négy-hat hétben általában nem illik látogatást kezdeményezni. Ez nem azt jelenti, hogy ne érdeklődhetnénk a család hogyléte felől, de kerüljük a gyakori telefonálást és az állandó üzenetküldést, mert azt az új élethelyzetbe került szülők könnyen zavarónak érezhetik a legjobb szándék ellenére is. Általában a szülők jelzik a környezetük számára, hogy mikor állnak készen a vendégfogadásra, innentől érdemes szervezni a látogatást.
Szervezni? De miért?
Soha nem illik hívatlanul és váratlanul beállítani egy kisgyermekes családhoz, hiszen nem tudhatjuk, hogyan sikerül alakítaniuk a napirendet. Ha előre megbeszéltük az időpontot, még akkor is illik egy pontosítást tenni a látogatást megelőző órákban, hogy továbbra is alkalmas-e a találkozó. Ha a szülők esetleg mégis lemondják, fogadjuk el a döntésüket, bizonyára jó okuk van rá.
Mire figyeljünk a látogatás alatt?
Ha sikerül megvalósítani a látogatást, akkor is legfeljebb fél-egyórásra tervezzük! Csak a szülők kifejezett kérésére maradjunk tovább, nem illik bociszemekkel bekunyerálni magunkat a fürdetésre és ott ragadni az altatásig.
Csak teljesen egészségesen és tiszta ruhában menjünk babát látogatni. Ha a szülők nem ajánlják fel, akkor álljunk ellen a legerősebb késztetésnek is, hogy megérintsük vagy a kezünkbe vegyük a kisgyereket, mert ez komoly viták forrása lehet!
Milyen ajándékot vigyünk?
Mindenki maga döntheti el, hogy milyen típusú és értékű ajándékot szeretne adni az újszülöttnek. Célszerű azonban a családdal egyeztetni, hogy mire van szükségük, mert a negyedik botmixer és a tizedik csomag pelenka láttán nem biztos, hogy őszinte lesz a mosoly.
Ha virágcsokrot viszünk az anyukának, kerüljük a túlzottan illatos és virágporos növényeket, s természetesen az apukákról se feledkezzünk meg!
Konkrét ajándékötlet vagy – igény hiányában egy vásárlási utalvánnyal nem tudunk nagyot hibázni! Ha csak jelképes ajándékot szeretnénk, vihetünk babacsokrot, ha komolyabbra gondolunk, akkor kreatív babacsomagokat is ajándékozhatunk, amelyek amellett, hogy dekoratívak, még hasznos dolgokat is rejtenek. Élményt, programot csak úgy ajándékozzunk, hogy a távolabbi jövőben is felhasználható vagy módosítható legyen.
Köszönet a www.mandarinmuhely.hu -nak, hogy hozzájárult a babacsokorról készült fotó közzétételéhez ☺.