Az ősszel együtt beköszönt a színházi szezon, ezért – no meg persze azért, hogy a felhőtlen szórakozást ne árnyékolja be a modortalanság felhője – érdemes áttekinteni a színházlátogatáshoz kapcsolódó legfontosabb viselkedési szabályokat, melyekkel az M5 csatorna Így illik című műsorában is foglalkoztunk.
Öltözzünk alkalomhoz illően!
Bár mára sokat lazultak az öltözködési szabályok, színházi öltözetünket alapvetően az elegancia jegyében válasszuk ki! Ezzel megtiszteljük a nekünk játszó színészeket, de önmagunkat is. A tornacipőt, a tépett farmert és a susogós mackót ilyenkor érdemes a szekrényben hagyni, még akkor is, ha délutáni kamara előadásra ülünk be.
Érkezzünk időben!
A színházi érkezést a kezdés előtt legalább 10- 15 perccel időzítsük, mert így jut elég idő a ruhatárra, a mosdóhasználatra és arra, hogy kényelmesen elfoglaljuk a helyünket. Sok színházba az előadás kezdete után már nem engedik be a nézőket, így ennek tudatában alakítsuk az érkezést.
A nézőtér nem étterem!
Klasszikus színházi körülmények között a nézőtérre ételt és italt nem lehet bevinni, és ez a táskában becsempészve bár praktikusnak tűnhet, nagyfokú illetlenségre vall. Kivételt csupán az képez, ha valakinek egészségügyi okokból szükséges egy-egy falat, viszont akkor az valóban csak egy harapásnyi étel legyen, ne dupla sajtburger!
Arccal, ne fenékkel!
Ha középre szól a jegyünk, igyekezzünk mielőbb helyet foglalni, a szélen ülők pedig legyenek türelemmel, amíg a beljebb ülők megtalálják a székeiket. Ha a sorban már ülő néző előtt kell elmennünk, azt minden esetben arccal a néző felé fordulva tegyük. Ha előttünk mennek el, segítsük azzal a bejutni próbálót, hogy mi magunk is felállunk, amíg elhalad előttünk. S természetesen az együttműködést illik megköszönni.
Mobiltelefont ne!
Nem csak a mobiltelefon hangja, hanem a fénye is zavarhatja a többieket az előadás élvezetében, ezért aztán az a legjobb, ha kikapcsolva vagy némán lapul a táskában a darab végéig. És nem, csak egy üzenet megírása vagy az insta gyors csekkolása sem fér bele!
Betegen jobb otthon!
Kevés rémesebb dolog van annál, mint az előadás közben folyton köhögő, orrot fújó nézőtárs, majd a végén pár baktériummal vagy vírussal gazdagabban távozni. Persze nehéz döntés nemet mondani egy régóta várt előadásra, de ezt nem csak az etikett, hanem önmagunk és mások tisztelete is megköveteli.